> WYDARZENIA > WIZYTA W ŚWIEBODZICACH
Wizyta w Świebodzicach

dodano: 2016-09-09

W środę, czyli 7 września 2016 rozpoczęły się XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie. Wielkie święto sportu, którego nie zobaczymy. Niekoniecznie z powodu różnicy czasu, bo we wcześniejszych latach nie było to problem. To zadziwiające, że żyjąc obok siebie, tak mało wiemy o osobach niepełnosprawnych, a często ulegamy stereotypom, boimy się odmienności. Spotkania integracyjne mają pomóc we wzajemnym poznaniu i zrozumieniu, więc gdy tylko nadarzyła się okazja, nasi wychowankowie wzięli w nim udział.

I tak 18 sierpnia pojechaliśmy do Świebodzic, gdzie Siostry Notre Dame prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci. Podopiecznymi tego domu są dzieci niepełnosprawne, z którymi wspólnie wzięliśmy udział w warsztatach „Od owieczki do niteczki”.

Było ciekawie. Dzieci dowiedziały się jak wygląda każdy etap pozyskiwania wełny. Jak wygląda strzyżenie owiec i surowa wełna; jak przetwarza się ją i co można z niej zrobić. Dzieci spróbowały swoich sił w tworzeniu ludzików z wełny i całkiem ładnie im to wyszło.

Oprócz wełnianych maskotek zebraliśmy kilka nowych doświadczeń. Takim było niewątpliwie poznanie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mamy nadzieję, że otwarcie się na odmienności pomoże dzieciom w zrozumieniu innych i reagować adekwatnie w przyszłości. Nie ze strachem, tak powszechnym  w spotkaniu z innymi, ale empatią i zrozumieniem.

 

 

ek


 


Tagi:  #wycieczka