> WYDARZENIA > ELEMENTARZ 1%
Elementarz 1%

dodano: 2014-02-20

Od dwóch lat nasza Placówka posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, w związku z tym przypominamy o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz dzieci z Domu Dziecka „Wiosna”. Podstawowe informacje na ten temat można znaleźć w zakładce „1% podatku”. Tam też dostępny jest darmowy program do wypełniania formularza PIT z instrukcją, która krok po kroku pomoże wypełnić deklarację podatkową nawet niedoświadczonym podatnikom.

W Elementarzu 1% znajdują się m. in. takie informacje jak: kto może przekazać 1%, jakie rubryki należy wypełnić oraz co zrobić, gdy dokonana została darowizna.

Dociekliwych zapraszamy do zapoznania się broszurą promującą kampanię 1% dla OPP wydaną przez Ministerstwo Finansów.

Uwaga: przedstawiamy informacje na temat wysokości wpływów z 1%, a także sposobów wykorzystania przekazanych środków. Tak prezentują się dane za rok ubiegły, a każda z osób, która przekazała 1% podatku i ujawniła adres, otrzymała podziękowania.

 

Wątpliwości rozwiane? A zatem do dzieła!

Wystarczy, że w rocznym zeznaniu PIT podasz Nr KRS, a Urząd Skarbowy sam zrobi przelew Twojego 1% podatku dla dzieci tej placówki.
 

Kto może przekazać 1% podatku?

1% podatku dochodowego mogą przekazać Organizacjom Pożytku Publicznego:

  1. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m. in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);

  2. podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;

  3. podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37
i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.


Co wypełnić?

Odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38)

Po wyliczeniu, ile podatku mamy do zapłacenia za miniony rok, w odpowiednich rubrykach PIT (które zatytułowane są "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz OPP") wpisujemy tylko numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (art. 45 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Wiosna” ma numer KRS 0000398875

Następnie wpisujemy wyliczony 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.


Można nie anonimowo

Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swoich danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) danej OPP. Informacje te przekazuje urząd skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę (poz. 134 – PIT-28, poz. 310 – PIT-36, poz. 110 – PIT-36L, poz. 129 – PIT-37, poz. 63 – PIT-38).


Przelew zrobi Urząd Skarbowy

1% podatku należnego - na konto wybranej OPP przekaże urząd skarbowy w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. Z wyliczonej kwoty potrąci koszty przelewu. 1% nie można podzielić na kilka OPP.


Dodatkowo – darowizna

Korzystanie z 1% nie wyklucza odliczania darowizn od dochodu.

W tym samym zeznaniu podatkowym można zarówno odliczyć od dochodu dokonaną darowiznę na tzw. szlachetne cele (art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o pdof), jak i wypełnić wniosek o przekazanie 1% naszego podatku dla OPP.

 

Dane do przekazania darowizny na rzecz wychowanków „Wiosny”:

Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza „Wiosna”
prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych De Notre Dame
Krzydlina Mała 70
56-100 Wołów
79 1090 2460 0000 0001 1367 6764
98 1090 2460 0000 0001 2227 1495

Zapraszamy również do skorzystania z płatności on-line dostępnej na naszej stronie.

Za wszelką okazaną pomoc serdecznie dziękujemy!